پیش از گسترش برند از خود سوال کنید

وظیفه گسترش برند چیست؟
گسترش برند باید:
_ جایگاه برند موجود را قوی تر و مستحکم تر کند.
_ فرصتهای اضافه تری را پدید آورده و یا برای محصول موارد استفاده یا کاربردهای بیشتری را کشف کند .
_ باعث جذب کاربران یا استفاده کنندگان جدید به برند شود؛ البته صرفاً در صورتی که مشتریان موجود به وسیله گسترش برند سرخورده و فراری نشوند.
برند در صورتی باید به یک صنعت جدید وارد شود که همخوانی و سنخیت خود با صنعت موجود را حفظ کرده و بین بازار جدید با بازار اصلی و اولیه نوعی تناسب ذاتی برقرار باشد . زیرا مردم اغلب برندها را در ذهن خود به یک صنعت خاص ربط می دهند (سونی: الکترونیک ،‌ ولوو: خودرو) . در نتیجه برندهای معدودی قادرند خارج از قلمرو بازار اصلی به حیات خود ادامه دهند. روش دیگری که گسترش برند می‌تواند به وسیله آن شاهد موفقیت باشد طرح و ایجاد یک دسته‌بندی جدید در بازار به جای وارد شدن به دسته بندیهای موجود است. به عنوان مثال استار باکس در زمره شرکتهایی است که در سال 2002 توانست با ابداع یک دسته بندی جدید در بازار یعنی راه‌اندازی قهوه خانه به روش اروپایی انقلابی را در صنعت تولید وعرضه قهوه ایجاد کند.
تمرکز بر روی یک حوزه خاص و محدود نمودن فعالیت خود به محصول یا خدمات معین به معنای آن نیست که باید خط تولید محدودی داشته باشیم . مردم معمولاً شرکتهایی را که به جای وارد شدن به حوزه های مختلف و متفاوت به تمرکز خود بر روی یک حوزه تخصصی معین یا بازارخاص ادامه می‌­دهند را به عنوان متخصص در آن صنعت می نگرند و متخصصان معمولاً به عنوان کسانی که بیشتر از سایرین می دانند و بهتر عمل می‌کنند مورد قضاوت قرار خواهند گرفت.

پنج پرسش کلیدی
اگر به گسترش برند خود می‌اندیشید از خود بپرسید:
1. اثرات بلند مدت این گسترش و اثرات کوتاه مدت آن بر روی برند مادر(Parent Brand) من چیست ؟
2. آیا برند مادر من متکی و وابسته به یک دسته محصول یا محصولات خاص و معین است یا می‌توان آن را به یک بازار جدید هم وارد کرد.
3. این گسترش چه ارزشی را به برند مادر من اضافه می‌کند‌؟
4.این گسترش کدام نیاز برآورده نشده مشتری را برآورده خواهد کرد؟
5.این گسترش چگونه می تواند از نقاط قوت برند من در جهت موفقیت خود استفاده اهرمی کرده و در عین حال از امکان بروز نقاط ضعف و محدودیتهای برند من نیز جلوگیری کند.
هنگام اجرای طرح گسترش برند مطمئن شوید که، به موازات محاسبه درآمدهای حاصل از فروش محصول جدید، هزینه­‌های نامرئی (Intangible Cost) این اقدام یعنی تأثیرات منفی و مخربی که ممکن است بر روی برند شرکت به جا بگذارد را نیز بررسی و مد نظر قرار داده اید.
فراموش نکنید که صیانت از برند و حفظ سلامت برند در درازمدت معمولا اهمیتش از کسب درآمدهای فوری و کوتاه مدت به مراتب بیشتر است.

/ 0 نظر / 2 بازدید